Malý pavouk
50 027 1 může být považován za jeden z klenotů ranné československé sériové výroby náramkových hodinek.
Dámské provedení malého pavouka se nese v duchu společenských hodinek padesátých a přelomu šedesátých let minulého století. Charakteristický tvar nožek a pouzdra je u tohoto modelu doplněn o výrobně náročnější reliéfní číselník se zdobným frézováním hodinových indexů a prostorem pro vteřinovou ručku. Celek nezapře inspiraci v provedení s pánskou verzí 50 010 1 z roku 1958. Právě ono reliéfní rozdělení na mezikruží dává možnost úběru materiálu na tvorbu hodinového indexu. Poté vhodnou polohou obráběcího nástroje a tvaru reliéfu vznikne tvar na první pohled připomínající například vodní kapku. Na vnějším mezikruží je patrná minutová stupnice doplněná bonusem v podobě luminiscenčních bodů lemujících hodinové indexy. Posledním detailem mohou být perforované, jemně bombírované ručky opět opatřené svítící barvou, kterážto se u tohoto exempláře podařila zachovat kompletně až do dnešních dnů.
Hodinky si ke mně našly cestu z Opavy počátkem března roku 2021 v podání: strojkem funkční, luminiscencí však nikoliv.
Jako by to bylo včera. Rozbalení obálky a podrobení funkčnosti lumi v temné místnosti s čelovkou, se jevilo paradoxně v ten moment přednější nežli ověření tikotu strojku. Po nasvícení a zhasnutí se s pousmáním nepotvrdilo tvrzení v inzerátu a začal jsem spřádat plán na další příspěvek.
O schopnosti „svítit" u přibližně 60 let staré barvy nebyl pochyb a o výsledek bych se s Vámi chtěl nyní podělit. Parametry noční expozice jsou: ISO 200, F 5.6, doba uzávěrky 20 s a tma. Hodinky byly osvěcovány 450 lm po dobu 5 až 10 vteřin a snímány při odraženém světle od bílé barvy – cca 6 lm pro zviditelnění dalších částí NH.
Pozornému čtenáři jistě neunikne jeden zajímavý detail.
Tímto detailem je neodborně nanesená lumi na číselník – respektive její nepravidelný rozstřik do míst, kde býti nemá. Patrně si toho při výrobě ani při běžném užívání nikdo nevšiml a nedostatek je citelný až při dlouhých nočních expozicích zrcadlovkou na stativu. Jedná se o nedokonalost v dnešní hodinařině nepřípustnou a jistě se i nevyskytující. Zde se však díváme na výsledky prvních krůčků ve výrobě, kdy se lidé učili novému. Je mi to sympatické. A upřímně, jsem za to i rád.
Jako u předchozích exponátů i zde je výdrž s intenzitou spíše symbolická a lidskému oku viditelná na několik nepatrných vteřin. Respektive, adaptuje-li se oko na intenzivní osvit, pak při zhasnutí dříve barva ztratí svoji sílu, nežli se zornička opět roztáhne a přizpůsobí.
Jako zdroj informací bych rád uvedl dnes již známou knihu Primky od Ing. Libora Hovorky, ale i méně známý rukopis pana Jaroslava Vajsara: Technologie náramkových hodinek Prim vyráběných v Novém Městě nad Metují v letech 1954 – 1986.
Děkuji Vám oběma.