Firmu založil v roce 1896 Josef Tesař. Nejprve sídlila v ulici Palackého č. p. 63, Brno-Žabovřesky. Se třemi zaměstnanci montoval z nakoupených strojů a dřevěných skříní hodiny. Stroje pocházely od německých firem působících v Čechách. Byly jimi Gustav Becker z Broumova a Schlenker&Kienzle z Chomutova. Hodinové skříně Josef Tesař nakupoval od různých výrobců z Třeště na Jihlavsku. Lunety, závaží, ručky a další díly dovážel z Německa. Po skončení první světové války rozšiřuje svoji činnost o velkoobchod s hodinářským zbožím a získává zastoupení významné německé firmy Junghans ze Schrambergu. Ve 20. létech nastupuje do firmy jeho syn Josef.
Strojní park závodu Josefa Tesaře postrádal ve svém vybavení soustružnické automaty a frézky na ozubení. Potřebné soustružené a frézované díly se nakupovaly v Německu a Švýcarsku. Paradoxně díky tomuto nedostatku se podařilo během druhé světové války vyhnout zapojení do válečného úsilí a výroba hodin tak byla zachována v plném rozsahu.Po roce 1945 pokračovala výroba kuchyňských a pokojových hodin s bitím, nebo bez bití a výroba budíků. Ročně se vyrobilo asi 50 tisíc hodin a 15 tisíc budíků. 22. června 1948 je společnost Josefa Tesaře zahrnuta do národního podniku Chronotechna Brno.
Jak poznáte výrobky z továrny Josefa Tesaře
Jen výjimečně se na číselnících hodin objevuje nějaké logo a proto je v dnešní době poměrně obtížné poznat zda hodiny pocházejí z továrny Josefa Tesaře. Několik vodítek existuje. Tím jsou především loga uvedená na číselníku. Používal se buď nápis „TIK–TAK", nebo stylizované písmeno „T" ohraničené linkou ve tvaru štítu. Na budících vyráběných firmou Josef Tesař se použivalo stylizované písmeno "T" umístěné uprostřed šesticípé hvězdy. Pokud na hodinách žádná značka není, může sloužit jako vodítko jejich barevnost. Josef Tesař velmi rád na kuchyňských hodinách používal krémové barvy světle žlutého a světle zeleného odstínu.