Budíky HES

Budíky HES

27.1.2019 | Accutron

Poměrně neznámou kapitolou z historie československého hodinářského průmyslu je licenční výroba budíků Prim z Chronotechny Šternberk a mechanických hodinových strojků z Chronotechny Brno. Licenci si zakoupila indická firma HES sídlící v Bombaji a její výrobky se občas dají vidět i u nás v České republice.

V září 1959 navštívil Chronotechnu Šternberk v doprovodu zástupce podniku zahraničního obchodu KOVO ředitel indické společnosti HES, pan D. L. Varia. Cílem návštěvy bylo domluvit prodej licence na výrobu budíků B90 a hodinových strojků ITE z Chronotechny Brno. Smlouva byla podepsána a v následujícím roce se začalo s překládáním technické dokumentace a výběrem zaměstnanců v Indii. Současně dva indičtí technici přijeli do Československa, aby získali zkušenosti s výrobou budíků a hodin přímo v provozech. Během roku 1961 byly do indické Bombaje odeslány součástky pro montáž prvních 10000 kusů budíků B90, veškeré nářadí a výrobní dokumentace.  Zároveň do Indie odjelo šest techniků z Chronotechny Šternberk, aby byli nápomocni s rozběhem výroby, který se kupodivu podařil bez problémů. Do konce roku 1962 již bylo vyrobeno 60000 kusů budíků. V sortimentu byly zpočátku jen kulaté budíky o průměru 100 mm. Kovová pouzdra měla různou barvou a byla doplňována buď ouškem, nebo plastovým podstavcem. Pro nás v České republice může být příjemným překvapením, že pro některé modely firma HES použila typicky české názvy jako „Mirek“, „Sparta“ a podobně.

Budík o průměru 100 mm s názvem fotbalového klubu Sparta Praha

 

Budík Mirek měl průměr 100 mm

Později byla zavedena výroba budíků o průměru 115 mm. Největší model s názvem Jumbo, měl dokonce průměr úctyhodných 140 mm.  Je zajímavé, že se v Indii vyráběl i designový budík EX60, který je kompletně zhotoven z plastu. Dodavatelem zapouzdření byla pravděpodobně Chronotechna Šternberk.

Budík Stella, průměr 115 mm

Jumbo s průměrem pouzdra 140 mm byl největší budík značky HES.

Stylový budík známý u nás pod názvem EX60 s v indickém provedení jmenoval Malhar

Během šedesátých let získala firma HES majoritu na indickém trhu s budíky a v roce 1965 opustil výrobní pás jubilejní miliontý budík. Budíkové strojky B90 Indové dávaly i do nástěnných a stolních hodin. Zpravidla kovová pouzdra stříkaná různými barvami byla navržena i vyrobena v Indii. I po dlouhých letech působí elegantním dojmem. Překvapivě i po stránce kvality zpracování vycházejí tyto hodiny dobře.  Kromě kovových pouzder používaly ve firmě HES i plastová. Typickým představitelem této skupiny jsou stolní hodiny v bruselském stylu, které dostaly název Slavia Deluxe.

Stolní hodiny HES s obchodním názvem Slavia Deluxe

 

Hodinové strojky ITE se vy výrobním programu bombajské firmy HES příliš neuplatnily. Byly použity pouze v několika modelem nástěnných hodin. Spolupráce mezi Chronotechnou a firmou HES pokračovala i během 70. let.  V následující dekádě  dochází u indického výrobce ke stagnaci a následně k zastavení výroby. Na počátku 90. let sice indická strana ještě projevila zájem o získání licence na quartzové budíky Prim, ale k realizaci již nedošlo.

Nástěnné hodiny HES s obchodním názvem Shield používaly strojek z budíku B90

 

Kompletní katalog najdete na https://www.antik-hovorka.cz/forum/viewtopic.php?f=3&t=69

Autor: Libor Hovorka

 

 

Komentáře

Komentáře mohou vkládat jen přihlášení uživatelé.
Hodiny PRIM Hodiny PRIM Hodiny PRIM
cz en
Vážení uživatelé webu, nově je na titulní straně "šuplík" GALERIE, kde máte možnost shlédnout desítky historických obrázků a katalogů hodinek, hodin a budíků značky Prim.