CHRONOTOULKY, část V. – EUTECH Šternberk

CHRONOTOULKY, část V.  – EUTECH Šternberk

10.8.2015 | Accutron

Šternberská Chronotechna patřila za dobu své existence mezi nejvýznamnější hodinářské podniky ve střední Evropě. V době své největší aktivity zaměstnávala až 2100 pracovníků a ve svém sortimentu měla na 140 časoměrných výrobků, které se vyvážely do 80 zemí světa. Produkce nebyla zaměřena pouze na budíky a hodiny, ale vyráběly se také časové spínače, tachografy, metronomy, automatické uvolňovače padáků, nářadí, registrační pokladny ANKER a další výrobky. V roce 1993 vznikla v průběhu privatizace nová akciová společnost EUTECH jako joint venture mezi firmami Chronotechna a.s. a Europa Uhrenfabrik Senden GmbH. Po ukončení výroby budíků v roce 2001 akciová společnost EUTECH pokračuje v tradici a specializuje se na výrobu dílů pro jemnou mechaniku, výrobu nástrojů a forem, prodejem elektrické energie, pronájmem nebytových prostor a správou celého podnikatelského areálu.

Role průvodce a hostitele, který uzpůsobil rychlost prohlídky a počet vyšlapaných schodů mému zdravotnímu stavu po prodělané operaci srdce se vzorně zhostil Ing. Bohumír Berger, kterého znám již od 80. let minulého století, kdy  ELTON Nové Město nad Metují a CHRONOTECHNA Šternberk velmi úzce spolupracovaly. Bohužel posledních několik let, kdy probíhá spor o vlastnictví ochranné známky PRIM, byly naše kontakty velmi sporadické. O to víc oceňuji vstřícnost, které se mne a mojí manželce od Ing. Bergera dostalo. 

Na rozdíl od Strání, areál bývalé Chronotechny Šternberk, který najdete v Nádražní ulici č. 1617/1 (GPS: N 49°43.41558', E 17°17.51458' ) žije a vzkvétá.  V rámci společnosti EUTECH zde působí čtyři divize – Nástrojárna, Kovoobrábění, Správní  a  Podnikatelský areál.

Nástrojárna vyrábí formy, přípravky, různé díly a speciální přístroje. Vybavení tvoří CNC obráběcí centra, drátové řezačky, elektroerozivní hloubičky, soustruhy, frézky, brusky, souřadnicové vyvrtávačky a další stroje, které se v současných moderních nástrojárnách používají.

Divize Kovoobrábění působí v budově č. 14, která leží na jižním okraji areálu. Vybavení tvoří více než 70 dlouhotočných automatů, CNC soustruhů. Současná produkce je zaměřena na automobilový, elektrotechnický, textilní a stavební průmysl. Přiznám se, že pro mne k nejsilnějšímu zážitku prohlídky patřila návštěva automatárny. Když jsme tam vstoupili a já uslyšel zvuk desítek Tornosů, natáhl olejový odér, který k tomu tak nějak patří,  byl jsem z toho fakt na měkko.  Měl jsem prima pocit, že u nás ještě existují takové dílny, kde se velkosériově vyrábějí přesné rotační díly a že na počátku všeho byla hodinářská produkce.

Kromě nástrojárny a obrobny pokračuje v činnosti ještě původní galvanovna Chronotechny. Ta byla po ukončení výroby mechanických budíků prodána a během let několikrát změnila majitele. V současné době je ve vlastnictví firmy TZK Polná a nabízí chromování, niklování, zinkování, saténové chromování a černění.

Zbytek výrobního areálu je pronajatý, nebo prodaný. Kromě supermarketu Albert, který stojí před historickou budovou Chronotechny je to například prodejna nábytku, fitness centrum, velkosklad, několik prodejen, výdejna obědů, zahradní restaurace a podobně.

Když jsme odpoledne s manželkou odjížděli ze Šternberka domů, měl jsem zcela jiný pocit, než když jsme se vraceli ze Strání. Navštívili jsme totiž areál, který je vzorně udržován, dává zaměstnání stovkám lidí a byť se v něm již nevyrábějí budíky, je plný života.

Libor Hovorka

Poznámka: V textu byly kromě mého archivu použity informace z webových stránek www.eutech.cz a http://www.povrchove-upravy.cz

Komentáře

Komentáře mohou vkládat jen přihlášení uživatelé.
Hodiny PRIM Hodiny PRIM Hodiny PRIM
cz en
Vážení uživatelé webu ANTIK-HOVORKA.CZ, dovoluji si vás pozvat na přednášku "Profesní hodinky pro letce, řidiče, počtáře a doktory", kterou budu mít v sobotu 23. 11. 2024 od 11:30 na hodinářské výstavě SEW 2024, která se koná na pražském Žofíně. Dále povedu ve stejný den tj. 23. 11. 2024 od 14:30 komentovanou prohlídku výstavy "Velký třesk! Zrození prvních československých náramkových hodinek.", která se koná v Národním technickém muzeu v Praze. Srdečně vás zve Libor Hovorka