Relativně často se v českých domácnostech setkáte s porcelánovými hodinami různých designů, které jsou bez označení výrobce, nebo mají na číselníku pouze stylizované písmemo „K“, což současníkům mladšího až středního věku nic neříká. Při pohledu na hodinový strojek použitý v těchto hodinách zjistíte, že se buď jedná o sovětský Jantar, nebo východoněmecký Weimar, nebo zapadoněmecký Kienzle, případně tuzemský ELTON. Takže si položíte otázku: „ Kde se tyto hodiny vlastně vyráběly?“ Jsou Made in USSR, Made in Germany, nebo Made in Czechoslovakia. Cílem následujícího textu je tuto nejasnost ozřejmit.
Musíme se vrátit do roku 1969, kdy se pražské ředitelství národního podniku Klenoty rozhodlo v Poříčí nad Sázavou vybudovat velkoopravnu budíků a hodinek. Nový závod byl umístěn do dvou dvoupodlažních budov, které do té doby využívalo ředitelství Staveb silnic a dálnic. Mimochodem, tyto budovy na adrese V Uličkách č. p. 4 stojí dodnes. Jednu využívá společnost Proratio s.r.o. a ta druhá je přestavěná na bytový dům s veřejně prospěšnými službami, jenž si ponechal zlidovělý historický název „Klenoty“.
Do budov byla na počátku sedmdesátých let nainstalovaná technologie na linkovou opravu budíků Prim, kterou dodala Chronotechna Šternberk. Ředitelem nového závodu byl jmenován Jiří Nekola, bývalý mistr montážní linky na výrobu hodinek Prim v Chronotechně Nové Město nad Metují. Princip linky na opravu budíků spočíval v tom, že se porouchané budíky od zákazníků nejprve hromadně demontovaly, strojky se vyčistily a opravily. Z demontovaných pouzder se chemicky odstranil poškozený krycí lak a následně se nastříkal nový. Potom se vše smontovalo, odzkoušelo a šlo zpět do prodejen Klenoty. Podmínkou toho, aby to takto mohlo fungovat bylo, že zákazníci akceptovaly skutečnost, že okamžitou výměnou za porouchaný budík dostali sice funkční, ale zcela jiný exemplář.
Denně tak opravárenská linka obsluhovaná jedenácti pracovníky zrepasovala více jak sto budíků. Později se zřídily ještě další tři opravárenské linky. Jedna na náramkové hodinky ze Sovětského svazu, druhá na české hodinky Prim a třetí na hodiny a budíky Prim s quartzovými strojky. Vybavení na tyto linky dodal převážně ELTON z Nového Města nad Metují, ale řada přístrojů byla i ze zahraničí.
Od roku 1973 závod Klenoty Poříčí nad Sázavou začíná kromě opravárenské činnosti i montovat vlastní nástěnné a stolní hodiny. Provoz na montáž hodin nebylo možné z prostorových důvodů umístit do opravárenského areálu v Poříčí nad Sázavou a tak se po něj pronajaly prostory v nedaleké obci Pyšely. Jako zajímavost může působit fakt, že v přízemí budovy kde se montovaly hodiny fungovala restaurace. Jako obchodní značka pro montované hodiny bylo použito stylizované písmeno „K“ ve stejném fontu jako byl použit v názvu mateřského podniku Klenoty. Pouzdra z porcelánu a dřeva pocházela od různých tuzemských dodavatelů. Nejvíce ze západočeských porcelánek. Později se začaly montovat i stolní mosazné hodiny, kde se pouzdra nakupovala v zahraničí. Hodinové strojky byly od různých dodavatelů. Nejprve ze socialistických zemí, jako byl Sovětský svaz, nebo Německá demokratická republika. Později to byly i výrobci z kapitalistické ciziny, konktrétně z Německé spolkové republiky. Když se v tehdejším Československu začaly vyrábět elektronické a později i quartzové hodinové strojky ELTON, tak se samozřejmě používaly i tyto. Vrcholu dosáhla výroba po změně tuzemského politického režimu ze socialistického na kapitalistický. V roce 1991 bylo smontováno více jak sto tisíc kusů hodin. Bohužel přibližně ve stejné době vypukl boj o to, kdo si závod zprivatizuje. K tomu se přidal prudký pokles servisní a výrobní činnosti a hledání nové výrobní náplně. Vše vyústilo v návrh na likvidaci závodu podaný roku 1994. Likvidace samotná proběhla rok na to.
Pokračovatelem v montáží hodin smontovaných z nakoupených porcelánových pouzder se od počátku devadesátých let stává Jiří Skalický, bývalý dílovedoucí provozu montáže hodin v Pyšelech. V této činnosti pokračuje dodnes, ale již v podstatně menším rozsahu, neboť vkus zákazníků se časem mění a porcelánové hodiny se dostávají na okraj spotřebitelského zájmu.
Katalog hodin závodu Klenoty Poříčí z počátku devadesátých let je k shlédnutí v rámci těchto webových stránek v odkazu DISKUZE, vlákno "Antik-Prim", webová adresa: https://www.antik-hovorka.cz/forum/viewtopic.php?f=3&t=96
Autor: Libor Hovorka
Zdroje: archiv autora a kniha Dějiny československého hodinářského průmyslu I a II od Zdeňka Martínka.
Komentáře
Komentáře mohou vkládat jen přihlášení uživatelé.