Otvírač padáků KAP-3

Otvírač padáků KAP-3

13.1.2023 | Accutron

Otvírač padáků KAP-3

V národním podniku Chronotechna Šternberk založeném v roce 1946 se kromě budíků a hodin značky Prim vyráběly i některé další výrobky, které vyžadovaly hodinářskou přesnost a kvalitu. Od počátku padesátých let 20. století mezi ně patřil automatický otvírač padáků KAP – 3, který se používal jako zajišťovací prostředek při seskocích padákem pro případ, že by výsadkář nemohl otevřít padák sám.

Celkový pohled na přístroj KAP-3.

 

Tento přístroj je kombinací hodinového a tlakoměrného mechanismu. Hodinový mechanismus dovoluje nastavit přístroj na uvedení v činnost za 2-5 sekund od okamžiku odjištění. Tlakoměrný mechanismus s aneroidem je opatřen stupnicí, dělenou od 500 do 4000 metrů. Aneroid kruhové tvaru je uvnitř vzduchoprázdný. Jeho výška se mění v závislosti na tlaku okolního vzduchu. Při klesajícím tlaku, to je při pohybu směrem vzhůru od zemského povrchu, se jeho výška zvyšuje a naopak, při klesání směrem k povrchu země tlak roste a výška aneroidu se snižuje. Centrální čep připevněný k venkovnímu plášti aneroidu blokuje spouštění časového mechanismu na poslední sekundě a nedovoluje mu pracovat do té doby, než výsadkář dosáhne nastavené výšky. Po dosažení této výšky se na základě zvyšujícího barometrického tlaku zmenší výška aneroidu a dojde k odblokování hodinového mechanismu, který se rozběhne. Po uplynutí  0,8 až 1,2 sekundy uvolní pracovní pružinu výtažného mechanismu, který je spojen s ocelovým lankem uvolňovače padáku. Při seskocích z menších výšek než je uvedeno na stupnici, pracuje pouze hodinový mechanismus a přístroj otevírá padák po uplynutí doby nastavené na časové stupnici hodinového mechanismu.

KAP–3 se sejmutým horním krytem.

 

Přístroj se uvádí v činnost vytažením ohebné pružinové závlačky. Tato závlačka má být vytažena automaticky. K tomu se spojuje s výtažným lanem, jehož druhý konec je upevněn v letounu. Při seskocích z malých výšek zabezpečuje uvedení přístroje v činnost za 2-5 sekundy ztrátu velké rychlosti vyskakujícího. Při seskocích z velkých výšek zajišťuje aneroid dodržení bezpečné výdrže až do výšky nastavené na jeho stupnici. I když je závlačka vytažena, nemůže přístroj pracovat (např. nárazem apod.), dokud hodinový mechanismus neodpočítá stanovenou dobu. Přístroj namontovaný na padáku, nijak nezabraňuje výsadkářovi otevřít padák ručně.

K uchycení KAP-3 k popruhu padáku sloužila výklopná přezka na zadní straně přístroje.

 

Mechanismus přístroje je uložen v duralovém pouzdru. V jeho krytce je kulatý otvor, v němž je vidět číselník a ručka ukazující čas, na který je přístroj nastaven. V téže krytce je i druhý kulatý otvor, jímž lze pozorovat činnost aneroidu. Stupnici výšek je možné pozorovat okénkem na boku přístroje.  Je dělena po 250 metrech pro výšky 500 m až 1000 m a po 500 metrech pro výšky od 1000 do 4000 m. Přístroj se nastavuje na danou výšku hranatým klíčkem, který se zasune do otvoru na spodní straně přístroje. Ohebná pružinová závlačka se zasunuje do otvoru vedle pružinového mechanismu. Kryt přístroje je zaplombován. Při zasunutí uvedené závlačky je vyloučeno, aby přístroj pracoval. Výtažný mechanismus přístroje může být rozebrán a znovu složen, aniž by bylo třeba snímat kryt přístroje.

 

KAP-3  jako součást standardního vybavení vojenského výsadkáře.

 

Základní údaje KAP-3

  • časový rozsah přístroje – od 2 do 5 sekund
  • výškový rozsah přístroje – od 500 do 4000 m
  • síla výtažných pružin v napjatém stavu: nejméně 28 kg
  • váha přístroje bez součástek nejvíce 950 g
  • pracovní zdvih lanka 70 mm ± 2,5 mm
  • přístroj pracuje v rozmezí teplot od – 50 °C do + 50 °C

 

Použití přístroje KAP-3:

Před upevněním přístroje na padák je nutno pohlédnout do malého okénka ve víčku přístroje, zda nevystupuje středový kolík aneroidu nad povrch destičky. Jestliže vystupuje nad destičku je aneroid poškozený. Takový přístroj nepracuje a musí se vrátit k opravě.

Při nastavení přístroje na danou dobu a výšku je třeba:
a) zasunout do přístroje ohebnou závlačku. Závlačka se musí zasunout docela volně. Není-li to možné, je třeba přístrojem pootočit v rovině časové stupnice, čímž se posune setrvačník se zátěží a zaujme správné místo.
b) napnout výtažné pružiny. K tomu je nutné na očko na konci lanka nasunout napínací třmen, přidržet jej špičkou boty a zvolna táhnout za tělo přístroje na doraz.
c) vytažením a znovu zasunutím ohebné závlačky se hodinový mechanismus nechá pracovat do té doby, až jeho ručka dojde na potřebnou sekundu stupnice.
d) závlačka se před náhodným vytažením zajišťuje nitkou, prostrčenou otvory v obrubě a očkem závlačky. Zde se používá jednoho stočeného pramínku kordové nitě. Konce nitky se zajistí dvěma až třemi uzlíky.
e) pomocí čtverhranného klíčku zasunutého do příslušného otvoru se nastaví na stupnici daná výška. Přitom je potřeba z mapy vyčíst nadmořskou výšku doskokové plochy a zjistit barometrický tlak, protože přístroj je nastaven na standardní atmosféru.

Přístroje KAP -3 se vyrábějí ve Šternberku dodnes a to v  různých modifikacích. Najdete je například v proudových podzvukových letounech L-39 Albatros vyráběných v Aeru Vodochody, kde jsou součástí katapultovacího mechanismu sedačky pilota.

 

Autor: Libor Hovorka

 

Poděkování: Autor děkuje panu Davidu Beerovi z www.uton.cz za laskavé svolení použít významnou část článku „Poloautomatický přístroj KAP-3 a KAP-3P“.

Komentáře

Komentáře mohou vkládat jen přihlášení uživatelé.
Hodiny PRIM Hodiny PRIM Hodiny PRIM
cz en
Vážení uživatelé webu ANTIK-HOVORKA.CZ, dovoluji si vás pozvat na přednášku "Profesní hodinky pro letce, řidiče, počtáře a doktory", kterou budu mít v sobotu 23. 11. 2024 od 11:30 na hodinářské výstavě SEW 2024, která se koná na pražském Žofíně. Dále povedu ve stejný den tj. 23. 11. 2024 od 14:30 komentovanou prohlídku výstavy "Velký třesk! Zrození prvních československých náramkových hodinek.", která se koná v Národním technickém muzeu v Praze. Srdečně vás zve Libor Hovorka