Text a fotky: Tomáš Faktor
Na internetu se vyskytuje několik vitrín, které jsou vhodné pro vystavení hodinek, bohužel ceny takovýchto produktů kolikrát dosahují i částky přes deset tisíc. Po chvíli hledání jsem na webových stránkách IKEA našel vitrínu s názvem Nornäs, která svými rozměry a koncepcí vyhovovala mé představě a navíc byla za rozumnou cenu. Dřevo je z masivu (borovice), povrchově neošetřené.
První úpravou bylo navýšení počtu polic. V základu jsou tři skleněné, což je na výškový rozměr 1,5m poměrně málo. Navíc by se v tom hodinky ztrácely. Nechal jsem tedy původní dvě skleněné a další tři zhotovil ze smrkového prkna. Rozteč mezi policemi je rozpočítána zvlášť na prostor pro hodinky a zvlášť na prostor pro knihy. Nyní bylo nutné promyslet rozmístění hodinek na polici a jakým způsobe je vlastně prezentovat. Možnosti pro běžného sběratele hodinek jsou poměrně omezené. Stojánky na hodinky se sice prodávají, ovšem stěžejní je opět cena – tehdy jsem našel deset stojánků za cca 1 800,- Kč. To je na kus ohnutého plechu hodně a tak jsem hledal dál. Nechal jsem se inspirovat fotkami z japonského magazínu, který je k vidění na tomto webu v sekci DISKUZE a začal shánět „céčka".
Paradoxem bylo, že jsem s nepochopením odcházel ze všech hodinářských obchodů v Plzni, kde prodávají lacinější quartzové hodinky. Úspěšný jsem byl až v tom nejluxusnějším, prodávajícím hodinky i za 500000,- Kč. Ono „céčko" je jen kus plastového výlisku vyráběného v Číně, který slouží jako nosič hodinek – celek se pak zapíchne do stojánku a vystaví ve výloze.
Do smrkových polic jsou v půdorysu rozkresleny polohy děr tak, aby na nich umístěné hodinky symetricky vyplňovaly prostor. Zde je třeba dobře zvážit počet hodinek na polici – aby jich tam nebylo málo, nebo moc. Pro zvýraznění a dodání pocitu „luxusu" jsem se rozhodl police potáhnout červeným sametem – opět téměř nemožné sehnat - a to spíše tím, když chcete pouze jeden metr čtverečný. Samet je na police přichycen napínáčky tak, aby z pohledové strany napínáčky nebyly vidět – zkrátka zabalit jako vánoční dárek. Díry do sametu pro „céčka" jsou po potažení proříznuty ostrým nožem – po hmatu díru najdete. Po složení o rozložení vitríny jsem jednotlivá prkna nalakoval akrylátem Soudal Luxus odstín palisandr. Doporučuji natírat molitanem ohnutým a připevněným gumičkou přes kus latě – molitan nezanechává kocoury a vytváří jednolitý povrch.
Po smontování a zavěšení na zeď se projevil vážný nedostatek vitríny – je zavěšená na dvou šroubech v horní části – při otevření dvířek se vysoký celek na zdi kroutí a ve spodní části odchlipuje. Zhotovil jsem tedy stejnou příčku i ve spodní zadní části a tu přišrouboval do zdi také. Další nevýhodou, jenž komplikuje hodnotnou prezentaci hodinek je poměrně veliká vůle mezi sklem a dřevěnou konstrukcí. Zde se výrobce vitríny asi jistí, aby šla dvířka zavřít za každých podmínek chybného spasování, ale výsledek je ten, že se vám do vnitřního prostoru začne prášit, což na sametu vypadá nevzhledně. Dvířka jsem proto utěsnil nasekanými pásky samolepícího kaučuku nalepeného na vnitřní stěny vitríny.
Takto zhotovená prezentační vitrína je dostačující na denní pokochání, ale když se setmí, nevidíte nic. Profesionálně zhotovené vitrínky jsou nasvícené. Úkol tedy zněl: do prostoru integrovat vhodné osvícení namířené na hodinky – nikoliv bodově, ale rovnoměrně rozptýlit světlo, schovat kabeláž, pokud možno i světelný zdroj a celek udělat tak, aby z vitríny zavěšené na zdi nebyl vidět elektrický kabel napájecí světla.
Za pár korun jsem koupil světelné pásky s LED diodami, rohovou hliníkovou lištu s difuzorem, metr dvoulinky, černou plastovou krabičku a vypínač. Doma mi zbyl potenciometr na regulaci síly osvitu a modelářská baterie do RC letadla. Jeden večer strávený s pájkou postačí. Lišty s LED diodami jsou nasazeny na čepy nesoucí police – žádné vrtání ani lepení. Kabeláž vedoucí k diodám je schovaná za kaučukové těsnění a vede do krabičky umístěné nahoře. V té se nachází potenciometr, baterie, vypínač a nabíjecí konektor.
Inspiroval-li by někoho tento článek ke stavbě něčeho podobného, nepodceňujte prosím přítomnost potenciometru v elektrickém obvodu. Pásy s LED diodami se prodávají v mnoha velikostech, světelných výkonech a množství jednotlivých diod na 5 cm délky. Potenciometr slouží k regulaci světelného výkonu a můžete si tak vlastnoručně pouhým otáčením knoflíku regulovat množství světla. Celek ve tmě vypadá úžasně. Jedinou nevýhodou může být zviditelnění stop opotřebení na vystavených hodinkách, které při běžném světle neuvidíte.
Komentáře
Komentáře mohou vkládat jen přihlášení uživatelé.