Chomutovské květinové hodiny stály u vchodu do tehdejšího městského parku, který dnes nese název sady Čs. armády. Byly umístěny nalevo od evangelického kostela, který byl v roce 1972 zbořen a na jehož místě nyní stojí krytý plavecký bazén. Jejich květinová výzdoba se během roku měnila v závislosti na ročních obdobích. Zajímavostí je, že květiny zdobily i ručky, které měly na své horní ploše truhlíky pro zeminu. Použitý stroj hodin nebyl klasický mechanický, ale byl poháněn elektrickými impulsy z časové ústředny umístěné v podzemí nedalekého evangelického kostela. Dle pamětníků byla časová ústředna i vlastní pohon ruček dovezeny ze Švýcarska. Díky tomu hodiny prý ukazovaly čas velmi přesně a spolehlivě.
Po konci druhé světové války došlo k nucenému vystěhování tehdejšího německého obyvatelstva Chomutova do Německa. Nejvíc jich našlo nový domov v městě Erlangen. Jako výraz vděčnosti chomutovských Němců za pomoc při novém startu jejich života nechali na své náklady zbudovat v tomto městě květinové hodiny, které byly inspirovány těmi původními z Chomutova.
Nedaleko místa kde byly dříve květinové hodiny dodnes stojí pomník, který má velmi zajímavou a pro naši zemi bohužel typickou historii. Jeho různé podoby jsou ostatně zachyceny na historických fotografiích, které jsou na konci tohoto článku. Původně to byl bronzový pomník císaře Josefa II. Ten byl v roce 1920 stržen českými vlastenci. Následně bylo místo upraveno jako památník obětem první světové války. Na soklu, který stojí dodnes byl vytesán německý nápis Für Euch (Za Vás) a nahoře umístěna socha schýleného vojáka s přilbou a kopím. Na čtyřech sloupcích lemujících pomník byla vytesána jména 460 padlých občanů Chomutova. Ani tento pomník nevydržel dlouho. Po druhé světové válce byl zničen a zůstal z něho jen sokl. Na ten postavili tehdejší vládci cementový jehlan ozdobený rudou pěticípou hvězdou a nápisem „Na věčnou paměť slavné rudé armádě osvoboditelce všech slovanských zemí od fašismu.“ Přišel rok 1989 a opět se měnil vzhled pomníku. Byla stržena rudá hvězda a místo původní desky s nápisem oslavujícím Rudou armádu byla umístěna nová deska opásaná ostnatým drátem. Tentokrát s nápisem „Obětem fašismu“. Jsem zvědavý, jak dlouho tato podoba vydrží. Přál bych si, aby již byla definitivní, ale příliš v to nevěřím.
Autor: Libor Hovorka
Autor děkuje paní Hedwig Gemmrigové za poskytnutí obrázků a informací vztahujících se ke květinovým hodinám v Chomutově a Erlangenu.
Květinové hodiny v německém Erlangenu
Komentáře
Komentáře mohou vkládat jen přihlášení uživatelé.